TSFP-9 Committees

Organising Committee

  • Stavros Tavoularis, University of Ottawa (Chair)
  • Rainer Friedrich, Technische Universität München
  • Arne Johansson, KTH (Royal Institute of Technology)
  • Lex Smits, Princeton University
  • Hyung Jin Sung, Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)
  • Ivan Marusic, University of Melbourne (Co-opted member TSFP-9)

Local Organising Committee

  • Ivan Marusic (Chair), University of Melbourne
  • Hugh Blackburn, Monash University
  • Kapil Chauhan, University of Sydney
  • Daniel Chung, University of Melbourne
  • Charitha de Silva, University of Melbourne
  • Nicholas Hutchins, University of Melbourne
  • Joseph Klewicki, University of Melbourne & University of New Hampshire
  • Jason Monty, University of Melbourne
  • Andrew Ooi, University of Melbourne
  • Jimmy Philip, University of Melbourne
  • William Phillips, Swinburne University of Technology
  • Julio Soria, Monash University

Advisory Committee

    A - G
  • N.A. Adams (Germany)
  • H. Alfredsson (Sweden)
  • H.I. Andersson (Norway)
  • V. Armenio (Italy)
  • B. Aupoix (France)
  • S.C. Bailey (USA)
  • C. Bailly (France)
  • G. Bergeles (Greece)
  • D.J. Bergstrom (Canada)
  • J. P. Bonnet (France)
  • B.J. Boersma (Netherlands)
  • J. Borée (France)
  • G. Brethouwer (Sweden)
  • C. Cambon (France)
  • I. P. Castro (UK)
  • H. Choi (Korea)
  • Y.D. Choi (Korea)
  • G.N. Coleman (UK)
  • L. Davidson (Sweden)
  • W. Devenport (USA)
  • L. Djenidi (Australia)
  • A. Domaradzki (USA)
  • P.A. Durbin (USA)
  • J. Eaton (USA)
  • S. Elghobashi (USA)
  • K. Flack (USA)
  • J.M. Floryan (Canada)
  • J.F. Foss (USA)
  • J. Freund (USA)
  • J. Froehlich (Germany)
  • S. Fu (China)
  • L. Fuchs (Sweden)
  • K. Fukagata (Japan)
  • T. B. Gatski (France)
  • B.J. Geurts (Netherlands)
  • M.N. Glauser (USA)
  • A. Glezer (USA)
    H - M
  • Y. Hagiwara (Japan)
  • F. Hamba (Japan)
  • K. Hanjalic (Netherlands)
  • D. Henningson (Sweden)
  • K. Hishida (Japan)
  • A.G.L. Holloway (Canada)
  • H. Iacovides (UK)
  • S. Jakirlic (Germany)
  • J. Janicka (Germany)
  • J. Jiménez (Spain)
  • T. Kajishima (Japan)
  • N. Kasagi (Japan)
  • S. Kassinos (Cyprus)
  • C. Kato (Japan)
  • Y. Kawaguchi (Japan)
  • J. Kim (USA)
  • K.C. Kim (Korea)
  • L. Kleiser (Switzerland)
  • H. Kobayashi (Japan)
  • S. Komori (Japan)
  • G.A. Kopp (Canada)
  • A. Kourta (France)
  • P.-A. Krogstad (Norway)
  • B.E. Launder (UK)
  • D. Laurence (UK/France)
  • C. Lee (Korea)
  • S. J. Lee (Korea)
  • S. Lele (USA)
  • M.A. Leschziner (UK)
  • C.A. Lin (Taiwan)
  • D. Lohse (Netherlands)
  • E.K. Longmire (USA)
  • R.J. Martinuzzi (Canada)
  • J. Mathew (India)
  • C. Mavriplis (Canada)
  • B. McKeon (USA)
  • C. Meneveau (USA)
  • S. Menon (USA)
  • T. Miyauchi (Japan)
  • S. Morris (USA)
  • R.D. Moser (USA)
  • M. G. Mungal (USA)
    N - Z
  • Y. Na (Korea)
  • Y. Nagano (Japan)
  • M. Oberlack (Germany)
  • S. Obi (Japan)
  • P. Orlandi (Italy)
  • U. Piomelli (Canada)
  • H. Pitsch (Germany)
  • M.W. Plesniak (USA)
  • T. Poinsot (France)
  • A. Pollard (Canada)
  • M. Quadrio (Italy)
  • M. Radulescu (Canada)
  • B.A.P. Reif (Norway)
  • W. Rodi (Germany)
  • P. Sagaut (France)
  • N.D. Sandham (UK)
  • S. Sarkar (USA)
  • P. Schlatter (Sweden)
  • P. Schmid (UK)
  • S.J. Sherwin (UK)
  • C.B. da Silva (Portugal)
  • J. Soria (Australia)
  • P. Spalart (USA)
  • M.Kh. Strelets (Russia)
  • K. Suga (Japan)
  • P. Sullivan (Canada)
  • T. Tamura (Japan)
  • M. Tanahashi (Japan)
  • A. Thess (Germany)
  • D. Thévenin (Germany)
  • J.C. Vasilicos (UK)
  • L. Vervisch (France)
  • R. Verzicco (Italy)
  • D.R. Webster (USA)
  • J. Westerweel (Netherlands)
  • X. Wu (Canada)
  • C.-X. Xu (China)